Travel preporuka – Alternative najvećim evropskim atrakcijama – Travel Magazine

Alternative najvećim evropskim atrakcijama

Alternative najvećim evropskim atrakcijama

Svedoci smo sve većih problema sa prenatrpanim turističkim destinacijama i ogromnim redovima ispred najvećih atrakcija.

Mnogi se gradovi grčevito bore protiv prekomernog turizma, pokušavajući da pronađu poželjan balans.

Kao što stanovnicima Venecije, Dubrovnika, Barselone, Amsterdama, smetaju turistima, tako isto i turistima smetaju turisti! Umesto da uživaju u nekoj turističkoj atrakciji, turisti su često izloženi zastrašujućim redovima i gužvama i priuđeni da čekaju satima da bi imali priliku da protrče kroz neki muzej ili nečiju spomen-kuću.

Sve više je putnika koji se odlučuju da posetu glavnim turističkim atrakcijama ostave za neko drugo vreme, van glavne sezone npr. a da umesto toga odu na neko opušteno alternativno mesto. A u Evropi ih bar ima na pretek.

Ajfelov toranj

Toranj od čelika je možda simbol Pariza i Evrope (gledano očima Amerikanaca), ali je on u suštini kao i svaki drugi neboder, mesto odakle se pruža predivan pogled na grad. Prvo morate da čekate u redu da kupite kartu, potom na lift da biste se popeli na vidikovac. To sve košta i novca i vremena. Rešenje je da se penjete stepenicama, ili još bolje da odete na neboder Monparnas (Montparnasse) gde postoji fantastičan vidikovac, sa koga ćete moći da ulovite ne samo pogled na Pariz već i Ajfelov toranj. Nemojte zaboraviti i da je pogled sa bazilike Sakre Ker predivan.

Krivi toranj u Pizi

Krivi toranj u Pizi je jedna od najvećih svetskih atrakcija. Značajan je iz istorijskih razloga ali i zbog svoje neobične nagnutosti zbog koje je i dobio ime. Gomila nepristojnih turista se utrkuje u pravljenju klišeiziranih selfija na kojima malim prstom podupiru toranj ili čak prave vulgarne asocijacije ležeći na travi sa raširenim nogama tako da toranj perverzno štrči između njih. Osim tornja, Piza nema šta drugo da ponudi. Lep je grad ali dosadan. Umesto da odete do njega izaberite Ćinkve Tere, pet živopisnih sela na stmoj obali Ligurijskog zaliva. Možete čak da odete i do Bolonje, koja ima dva impresivna srednjevekovna tornja u strogom centru grada, od kojih je jedan još zakrivljeniji od onog u Pizi.

Mala sirena u Kopenhagenu

Nemoguće je dobro uslikati Malu sirenu u Kopenhagenu. Ona je toliko mala. Visoka je tek 1,25 metra i nalazi se na kamenu udaljenom od obale. Za mnoge turiste predstavlja pravo razočarenje. Ako baš morate i želite da je vidite, napravite kratko koju sliku i produžite u zabavni park Tivoli koji je smešten u prelepoj bašti iz XIX veka.

Dablinski Temple bar

Dablin poznat po dobrom provodu i brojnim barovima koji nude autentično irsko kafansko iskustvo ima svoj Temple bar. To zapravo i nije samo jedan bar, već ceo kvart oko istoimenog bara koji je veoma davno stekao status turističke zamke. Tamošnje ulice su doslovce zatrpane pijanim turistima, tako da i ne nude baš najbolji doživljaj. Ako ste ljubitelj dobrog piva, posetite Guinness Storehouse gde ima daleko manje turista koji su zaista zainteresovani za istoriju mesta i proces pravljenja ovog nacionalnog irskog piva.

Venecija

Venecija je zaista jedinstven grad i svako bi trebalo za života da pronađe malo vremena da ga podseti. Sa akcentom na „malo“. Za ovaj grad, koji je postao pravo mučenje kako za stanovnike tako i za turiste, ne treba vam puno vremena. Idealno bi bilo da ga posetite u prolazu kada ste na nekom drugom putovanju po Severnoj Italiji. Prošetajte se kroz grad, obiđite glavne znamenitosti i palite dalje, jer ovde više ništa nije ugodno. Turisti plaćaju veoma visoke kazne za kršenje brojnih strogih pravila gradske uprave. Gužve su takve da je obična šetnja gotovo nemoguća, a pri tom je u ovom gradu sve toliko skupo da će vam i novčanik ostati ispražnjen, čak i ako prođete bez neke kazne. Vožnja gondolom u trajanju od pola sata košta neverovatnih 80 evra. Verona je idealna alternativa Veneciji. Nalazi se ne tako daleko odatle. Prelepa je i ugodna, a odlična je početna stanica na putu ka Bolonji, Firenci ili regionu Toskane.

Četvrt Crvenih fenjera u Amsterdamu

Prvi kvart u Evropi u kome je legalizovana prostitucija odavno je turistička atrakcija. Međutim, od prvobitnih seksualnih sloboda ovaj kvart se pretvorio u neku vrstu ljudskog zoološkog vrta, gde se živopisno dekorisane prostituke dosađuju po izlozima dok se, većinom muški, turisti tiskaju u nepristojnim pokušajima da ih fotografišu. Ako ste se već našli u Amsterdamu, bolje je da to vreme iskoristite za obilaske zaista impresivnih muzeja poput Van Gogovog.

Stounhendž

Sa skoro milion posetilaca svake godine, Stounhendž je među tri najposećenije engleske turističke atrakcije. Iako je sam lokalitet misteriozno, istorijsko mesto, u suštini tamo nema šta da se vidi, osim gomile pravilno nabacanog kamenja u sred nedođije. Stounhendž zaista nije vredan posete, i strancima se preporučuje da bolje potroše jedan dan više u Londonu, kome ne manjkaju atrakcije.

Mona Liza

Čuvena slika Leonarda da Vinčija se nalazi u Luvru, najposećenijem muzeju na svetu. Poseta ovom muzeju neće biti prijatna, jer su gužve kako za kupovinu karte i ulazak u muzej  tako i za posmatranje Mona Lize i drugih remek dela, gotovo nepodnošljive. Preko 10 miliona turista poseti ovaj muzej i samo probajte da izračunate koliko je to miliona selfija ispred mučene Mona Lize. Umesto u Luvr, zato otiđite u manji muzej Orsej gde ćete biti zadivljeni kolekcijom impresionista.

Maneken Pis u Briselu

Nikome nije jasno zašto je majušna statua „Maneken Pis“ postala svetski poznata atrakcija. Ova bronzana skulptura malenog dečaka koji piški privlači milione, a nije čak ni original, već kopija kopije. Umesto da je tražite lupom po centru Brisela, otiđite u neki kafić na odlično belgijsko pivo ili probajte najbolju čokoladu na svetu.

Mulen Ruž

U četvrti Pigal u Parizu nalazi se crvena vetrenjača koja je postala jedan od simbola Pariza. Od mnogih vetrenjača na Pigalu i Monmartru, ostalo je nekoliko, a u Mulen Ružu je od davnina smešten čuveni kabare. Danas je to popularan noćni klub u koji ne možete ući bez veoma skupo plaćene karte. Na samo pet minuta šetnje odatle se nalazi boemska četvrt Monmart koja je toliko šarmantna i živopisna da vam izvikani Mulen ruž neće uopšte nedostajati.

Koje destinacije su postale, a koje više nisu popularne. Popularnost može da šteti – 12 destinacija koje popularnost uništava.Šta mislite, koliko bi danas koštale čuvene znamenitosti.

Ostale korisne savete pročitajte ovde. 

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

4 Komentara

  1. Очигледно неко није имао доброг водича и погрешно је рећи да је Пиза досадна…ако је неко искључиво отишао због торња, његов обилазак се након фотофрафисања ту и завршава…док онај који жели да обиће Пизу, ће рецимо отићи у ботаничку башту из доба Медичијевих, прошетати градом нешто даље од Кривог торња, отићи до места где је живео Галилеј, отићи до универзитетске цркве где се чува реликвија за коју се верује да је трн са ,,круне“ коју је Исусу постављена на главу, музеј морепловства итд. Са друге стране у Ћинкве тере ако дођете у периоду када је шпиц сезоне, гураћете се у возу који вози између села, судараћете се са хордом туриста, у појединим селима једва ћете наћи место да седнете и одморите…не подцењујући њихову лепоту, али све има своје дражи и мане .

    Pošaljite odgovor
  2. Врло је некоректно рећи шта је ружно, досадно или какво већ, јер је све то индивидуално…могло се само објаснити алтернативе и оставити онима који желе да уживају у знаменитостима које су им на листи жеља.

    Pošaljite odgovor
    • Nazvati Stonehenge hrpom kamenja je izuzetno neprofesionalno. Sigurno nije arhitektonski privlačna građevina poput npr. Versaillesa ali je to mesto s velikom istorijom i misterijom iza sebe

      Pošaljite odgovor
    • Da, o ukusima ne vrijedi raspravljati. Ipak, postoji izvjestan broj stvari, oko kojih se svi slazu. Jedna od njih je, da bi dosap do Krivog tornja, moras da prodes kroz ulice sa razbacanim smecem i oronulim fasadama koje su u gorem stanju od beogradskih i koje podsjecaju na Italiju iz Pazolinijevog Dekamerona. Sto se Stonhendza tice; Koja tacno misterija lezi iza te „hrpe kamenja“, Nemanja? A i ako postoji, ne vidi se dok stpojis na necijoj livadi i gledas u nekoliko komada kamena. Svi koji su nasjeli na engleske fazone, i otisli tamo, vrate se razocarani, ali to kriju, jer ih je stid, pa nastavljaju da reklamiraju najvecu prevaru turistickog svijeta. Na drugom mjestu bi bio Loh Nes, gdje isti ti cekaju da se pojavi cudoviste, dok im se guzica smrzava na vjetru.

      Pošaljite odgovor

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *