– Izgubljeni gradovi koje još uvek možete posetiti – Travel Magazine

Izgubljeni gradovi koje još uvek možete posetiti

Izgubljeni gradovi koje još uvek možete posetiti

Stari gradovi, čiji su stanovnici davno nestali, predstavljaju mesta širom planete na kojima imamo priliku da zavirimo u neko drugo vreme i upoznamo davno izgubljene civilizacije. Neki od njih spadaju poznate turističke atrakcije koje turisti opsedaju, a neki su neopravdano skrajnuti biseri svetske kulturno-istorijske baštine. Predstavljamo vam neke od njih.
Persepolis, Iran
Persepolis, ili „Grad Persijanaca“ potiče iz 515. godine p. n. e., kada je bio ceremonijalan prestonica Aheminidskog, odnosno Prvog persijskog carstva. Na listi svetske baštine UNESCO-a je od 1979. godine, a njegove ruševine leže u podnožju planina Kuh-i-Rahmat, u blizini Širaza.
Ciudad Perdida, Kolumbija
Visoko u planinama Sijera Nevada, nalazi se izgubljeni pretkolumbijski grad poznat i kao Tejuna, otkriven 70-ih godina prošlog veka, koji arheolozi po grandioznosti i važnosti upoređuju sa Maču Pikčuom. Potiče i 8. veka i da biste mu pristupili, potrebno je da budete u dobroj formi, budući da se nalazi usred guste džungle.
Maču Pikču, Peru
Lokalitet naroda Inka iz 15. veka predstavlja jednu od omiljenih turističkih destinacija, a godišnje ga poseti milion turista. Avanturisti mogu da biraju neki od poluarnih puteva do Svete doline, mada je Inca Trail najpopularniji.
Vavilon, Irak
Osnovan pre oko 4.000 hiljade godina, drevni grad je bio prestonica 10 mesopotamskih dinastija i njegove zidine i Viseći vrtovi smatraju se jednim od originalnih Sedam svetskih čuda. Iako se smatra kolevkom pisma i književnosti, zbog skorašnjih nemira koji potresaju zemlju, Vavilon više ne privlači veliki broj posetilaca. Naime, grad se nalazi 85 km južno od Bagdada i na putu do njega prolazi se više sigurnosnih provera.
Angkor Vat, Kambodža
Jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Jugoistočnoj Aziji prostire se na preko 400 km2 i u okviru njega se nalaze ostaci više različitih prestonica Kmerskog carstva. Sve građevine potiču iz vremena od 9. do 15. veka, a najpoznatije su Hramovi Angkor Vat i Bajon.
Petra, Jordan
Istorijski grad poznat po svojoj arhitekturi uklesan je u stenama, a odlikuje ga i drevni sistem vodenih tunela. Nekadašnja prestonica Nabatejskog carstva u prošlosti je bila na raskršću između Arabije, Egipta i Fenikije. Današnju popularnost delimično duguje i nekim holivudskim filmovima, kao što je, na primer, Indijana Džouns, koji su je proslavili na zapadu.
Pompeja, Italija
Tragična sudbina drevnog rimskog grada lociranog u blizini Napulja, svima je poznata, a veruje se da je osnovan u 6. veku p. n. e. Danas su ove iskopine jedna od najvećih atrakcija Italije, sa 2,5 miliona posetilaca godišnje.
Ani, Turska
Srednjovekovne jermenske ruševine nalaze se u Karsu, na granici sa Jermenijom, i nekada su predstavljale prestonicu Bagratidskog jermenskog kraljevstva. Nekadašnji utvrđeni grad sa preko 100.000 stanovnika, osvajan je više puta i konačno napušten u 18. veku. Jedan od najpoznatijih spomenika je manastir hripsimijskih devica, koji potiče iz 11. veka.

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

1 komentar

  1. Bliski istok je kolevka civilizacije, značajan za hrišćane, muslimane i Jevreje. Žao mi je što se tamo ratuje, sve je razoreno, uništena imovina i ljudski životi, bojim se kad se smiri situacija u Siriji da većinu tih znamenitosti više nećemo moći videti. Ne bih se usudila da idem u Vavilon jer se ratuje u Iraku. Do Petre se još nekako i može, ali napadi ISIS-a su tako podmukli da ne znate gde vreba opasnost. I oni jadni turisti u Tunisu su mislili da su daleko od ratnih dejstava pa smo videli kako su prošli.

    Pošaljite odgovor

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *