Planiranje putovanja – Najčešće greške koje turisti prave na krstarenjima – Travel Magazine

Najčešće greške koje turisti prave na krstarenjima

Najčešće greške koje turisti prave na krstarenjima

Uz predivan pogled na more, nezaboravne izlete, celonoćne žurke i bogat švedski sto, krstarenja znaju da budu odmor iz snova za sve generacije, ali uz uslov da ne napravite neke od tipičnih grešaka.

Bilo da ste organizovali putovanje sa prijateljima, ili romantičan odmor sa voljenom osobom, krstarenje je specifično putovanje koje se razlikuje od ostalih i gde su greške „u koracima“ prilikom planiranja ponekad veoma skupe.

Veoma je važno da se dobro prouči program putovanja i kompanija koja organizuje krstarenje. Treba paziti šta se uplaćuje, jer ima dosta tematskih krstarenja ili onih koja su namenjena određenoj grupi putnika. Ne znači da se ne biste dobro proveli ako ste mladi, a uplatite krstarenje sa penzionerima ili ste strejt, a greškom izaberete gay krstarenje, ali kod ovih tematskih krstarenja treba biti oprezan jer može izaći na zlo ili na jeftin holivudski film.

Bitnije od teme je izabrati odgovarajući itinerer. Nemojte samo gledati plan puta broda, već dobro proverite koje su moguće luke za ukrcavanje, da se ne desi da nakon što uplatite aranžman shvatite da nemate kako da stignete na brod. Za nas koji smo iz Srbije, nije baš lako doći do neke od najčešćih luka ukrcavanja. A zna da bude i poprilično skupo.

Paket usluga

Izbor pogrešnog paketa usluga na brodu može vas skupo koštati. Imajte u vidu da ste na brodu zatvoreni i da ne možete da birate restorane, kafiće ili da odete u supermarket po sendvič, ako vam je restoran suviše skup. Hrana na brodu je obično uključena u aranžman po principu all inclusive, ali piće ne mora da bude. Pametno je izabrati neki od paketa koji vam omogućava i piće, jer ćete bez paketa sasvim sigurno skupo proći. Ako piće budete pojedinačno plaćali može vas znatno koštati. U osnovnim paketima, koji obično nisu skupi imate kafe i čajeve, sokove i pojedine koktele, neka osnovna pića poput piva ili čaše vina uz večeru. To je više nego dovoljno.

Zdravlje i režim ishrane

Ako ste na nekom dijetalnom režimu ishrane, veoma je važno da o tome obavestite organizatora putovanja pre nego se ukrcate na brod. Da se ne desi da ne možete ništa od ponuđenog da jedete treba na vreme da obavestite organizatora, kako bi imali vremena da se snabdeju posebnim namirnicama koje su vam potrebne i da naprave plan i program ishrane.

Nemojte lagati u zdravstvenom upitniku koji budete popunjavali na čekiranju pred ukrcavanje na brod. Veoma je važno da pravilno i iskreno popunite ovaj upitnik jer od suprotno možete ugroziti i svoje i tuđe zdravlje i život.

Veoma važno je i da ne unosite svoju hranu i piće na brod, jer to ne samo da je kršenje pravila kompanije već može biti i opasno po zdravlje.

Prtljag

Prilikom čekiranja pred ukrcavanje predajte svoj prtljag koji će vam kasnije tokom dana biti isporučen pred vašu kabinu. Važno je da ne stavljate bitne stvari u predati prtljag jer njegova isporuka može značajno da se oduži, s obzirom da brodovi mogu da imaju i nekoliko hiljada putnika. Rezervnu garderobu, lekove i druge stvari koje vam mogu pritrebati ponesite sa sobom u ručnom prtljagu.

Uputstva za slučaj vanrednih situacija

Obavezno prisustvujte vežbi evakuacije. Pre početka putovanja, posada organizuje takozvani „emergency drill„. Ovo je obavezna procedura prema međunarodnim konvencijama i putnici su dužni da joj se odazovu. Svi treba da budu na mestu koje im je dodeljeno i da pažljivo prate uputstva posade. Imajte u vidu da vam od pažnje koju poklonite ovoj vežbi možda može zavisiti život.

Mobilni telefon

Kada su brodovi na pučini nećete imati signal mobilnog operatera. Korišćenje telefona može biti veoma skupo dok ste na brodu, jer može da se desi da se telefon poveže sa satelitskom mrežom koja postoji na brodu, a čije korišćenje astronomski košta. Pre nego što koristite telefon, konsultujte se sa posadom broda kako bi vam dali detaljne informacije o mogućnostima telefoniranja. Najbolje je da to ostavite za vreme kad budete pristali u neku luku. Roming je sigurno mnogo jeftiniji od satelita.

Pojedini brodovi nude internet tokom krstarenja. Postoje razni paketi, ali računajte da su oni skupi i često beskorisni, jer je protok veoma slab.

Izleti

Brodovi tokom krstarenja pristaju u razne luke. Turistička agencija koja posluje na brodu organizuje razne izlete na kopnu koje možete da uplatite. U tom slučaju ćete sa grupom obići određene znamenitosti. Kada uplaćujete ovakve izlete dobro pročitajte sitna slova na programu kako vas na kraju ne bi skupo koštalo. Znajte i da su ovakvi izleti često veoma skupi, znatno skuplji nego kada se uplaćuju na kopnu. Ali oni vam nude sigurnost da ćete se na vreme vratiti na brod pre nego što on otplovi dalje. Tada biste bili u velikom (i veoma skupom) problemu.

Ako se odlučite da sami lutate na nekoj destinaciji gde pravite pauzu, obavezno dobro proverite koje je vreme povratka na brod. Brodovi su nekada usidreni daleko od kopna pa se do njih može stići samo čamcima. Proverite kad ide poslednji čamac i potrudite se da ne čekate baš njega. Vratite se na vreme i ostavite uvek dovoljno lufta da ipak stignete čak i ako se desi nešto nepredviđeno. Samostalni izleti mogu biti značajno jeftiniji, ali nose rizik od kašenjenja.

Da se ne biste zagubili na nekom malenom ostrvu, obavezno po dolasku u luku pronađite turist biro i uzmite mapu, raspirajte se o udaljenostima i načinima kretanja po destinaciji. Najbolje je da se udružite sa još nekoliko osoba i da zajedno krenete u obilazak.

Pristojno ponašanje

Dok su na brodu putnici se opuste. Nekada i previše. Treba izbegavati opijanja, prežderavanja, preterano izlaganje suncu na palubi; Sunce može biti prilično opasno na otvorenom moru. Ne treba zauzimati ležaljke unapred postavljanjem peškira na njih. Nemojte skakati sa broda, praviti buku i nemojte se muvati sa posadom. Intimni odnosi sa brodskom posadom su strogo zabranjeni. Na brodu je pristojno ostavljati napojnice, jer za posadu je to često glavni izvor prihoda. Sa druge strane možete da uštedite tako što se nećete rasipati u brodskom kazinu, oni znaju da budu poprilično nepovoljni. I radnje koje se nalaze na brodu su veoma skupe, pa ako vam nešto pritreba bolje sačekajte da pristanete u neku luku.

Ako ste ljubitelj Igre Prestola, pogledajte ovo krstarenje u Hrvatskoj. Da li ste znali da najduže krstarenje na svetu traje 245 dana. Koje god krstarenje da odaberete, uvek pazite na svoju bezbednost.

Ostale korisne savete pročitajte ovde. 

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *