Hrana i piće – Šest tajni mađarske kuhinje – Travel Magazine

Šest tajni mađarske kuhinje

Šest tajni mađarske kuhinje

Mađari će vam često reći da postoje samo tri bitna stila kuvanja: francuski, kineski i njihov. Ovo je možda mađarsko hvalisanje, ali njihova kuhinja je već jako dugo svetla tačka među kuhinjama centralne i istočne Evrope. Osim toga, Mađari imaju jednu dodirnu tačku sa Francuzima i Kinezima, a to je da ih pokreće hrana.

U Mađarskoj ljudi misle i dosta pričaju o svom sledećem obroku i pripremaju domaće proizvode na jedinstvene i neobične načine. Dobra vest za sve je da je, u poslednjih nekoliko godina, lokalna kuhinja postala „lakša“, nudeći predivna sočna i začinjena jela ali sa manje kalorija. Sve više restorana ima bolji izbor pravih vegetarijanskih jela, a mnogi sada posvećuju i veliku pažnju vinima, tako da je poseta Mađarskoj postala prava gastronomska avantura.

Sveprisutni začini

Paprika, mađarsko „crveno zlato“, je dominantan ukus i suštinski deo mađarske kuhinje. Ne samo da se koristi kao začin prilikom pripremanja jela, već se pojavljuje i na stolovima restorana kao dodatak jelima, pored soli i bibera. Postoji mnogo vrsta suvih i svežih paprika, ali kao mlevena, koja se i koristi kao začin, najčešće se prodaje csipős ili erős (ljuta ili jaka) i édes (slatka).

Sve počinje sa supom

Mađarski obrok uvek počinje sa supom. Ovo je obično nešto lagano, kao što je gombaleves (supa od pečuraka) ili húsgombócleves, male jetrene knedle u bujonu (što je mnogo ukusnije nego što zvuči). U jače vrste spadaju goveđa čorba i gusta čorba od pasulja, koja se obično pravi sa mesom. Veoma popularna, posebno duž jezera Balaton i na Tisi u Segedinu, je halászlé (riblja čorba), ukusna čorba sa kuvanim šaranom ili somom, paradajzom i paprikom. Verzija ove čorbe koja se zove korhely halászlé (riblja čorba za pijance, u slobodnom prevodu) odličan je lek za mamurluk.

Svet mesa

Mađari jedu zapanjujuće količine mesa (posebna napomena za vegetarijance: postoji i jelo koje se zove „meso punjeno mesom“). Najčešće se koriste svinjetina, govedina, teletina i živina, a meso se pohuje i prži, peče, krčka u posebnoj mešavini paprike, paradajza i luka ili pretvara u neki delikates sa ukusom paprike. Džigerica i ćureće grudi se, takođe, mogu naći u jelovnicima, ali jagnjetina uglavnom ne.

Najpoznatije jelo koje se priprema sa paprikom je, svakako, gulyás, gusta goveđa čorba koja se priprema sa lukom, kockicama krompira i paprikom. Pörkölt ili paprikaš je bliže onome što ostatak sveta zove „gulaš“ i najčešće se pravi sa teletinom. Ukoliko uzmete piletinu, malo smanjite količinu paprike i dodate pavlaku, imaćete pileći paprikaš. Ova jela se jedu sa jednostavnim knedlama napravljenim od brašna (galuska) ili sa testeninom (tarhonya).

Povrće i voće

U zemlji u kojoj je meso izuzetno prisutno i omiljeno, pomalo čudno se gleda na one koji ga ne konzumiraju. Izbor svežeg povrća i voća tokom zime nije veliki, ali kada dođe proleće, ponuda je izdašna: od jagoda, malina i trešanja do jabuka, krušaka i orašastih plodova. Sveža salata se često naziva vitaminskom salatom i generalno je dostupna kada je sezona salate. Gotovo sve ostalo, što je važno imati na umu, je kiselkasto, od blago kiselo-slatkih krastavaca, preko ukiseljene paprike do kiselog kupusa. Ovi prilozi se odlično slažu sa teškim jelima od mesa.

Što se pripreme povrća tiče, u Mađarskoj se obično grašak, boranija, sočivo ili kupus prže ili kuvaju, nakon čega im se dodaje zaprška sa mlekom. U ova jela se nekada ubace i komadići mesa.

Carstvo slatkiša

Mađari vole slatkiše, a omiljene poslastice koje se jedu posle obroka u restoranu su kolač sa čokoladom i šlagom (Somlói galuska), kao i flambirane palačinke sa čokoladom i orasima (Gundel palacsinta) koje je, u međuratnom periodu, prvi osmislio čuveni šef Karolj Gundel. Komplikovaniji kolači, poput Doboš torte ili štrudle punjene makom jedu se u popodnevnim satima (tzv. „tea time“) u poslastičarnicama.

Hrana „sa nogu“

U mnogim mesarama mogu se naći odvojeni delovi koji prodaju kuvane ili pečene kobasice, viršle, krvavice, pečenu piletinu i ukiseljeno povrće. Ovakva vrsta hrane se može naći i na mnogobrojnim tezgama, kao i riba, kada se tezge nalaze u blizini jezera ili reka.

Još novih saveta pročitajte ovde.

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *