Evropa – Obnovite svoje znanje o Litvaniji – Travel Magazine

Obnovite svoje znanje o Litvaniji

Obnovite svoje znanje o Litvaniji

Republika Litvanija je jedna od tri baltičke zemlje (druge dve su Letonija i Estonija) severne Evrope.

Od 99km njene obale, samo 38km izlazi na otvoreno Baltičko more, dok prestali deo pripada Kurskom zalivu. Litvanija se graniči sa četiri zemlje: Letonijom, Poljskom, Belorusijom i Rusijom (Kalinjingradska oblast je ruska eksklava).

Istorija
Litvanija je tokom srednjeg veka bila moćna sila i jedna od najvećih država tadašnje Evrope, a teritorija joj je obuhvatala i delove današnje Poljske, Rusije, Belorusije i Ukrajine. U 16. veku je imala zajedničku državu sa Poljskom. Nakon što je u 18. veku najveći deo litvanske teritorije postao deo Ruskog carstva, usledile su teške godine za Litvance. Usled strašne gladi koja je vladala u drugoj polovini 19. veka, veliki deo stanovništva emigrirao je u SAD. Tokom Prvog svetskog rata zemlja je bila pod nemačkom okupacijom, ali je posle rata Litvanija proglasila nezavisnost. Za vreme Drugog svetskog rata ponovo je pala prvo pod rusku, a zatim nemačku vlast, da bi posle rata pa sve do 1990. godine bila jedna od sovjetskih republika. Nakon proglašenja nezavisnosti, Litvanija je 2004. godine postala članica Evropske unije, a takođe je i članica NATO-a i potpisnica Šengenskog sporazuma.

Osnovne činjenice
Stanovništvo: 2.810.865
Etničke grupe: Litvanci, Poljaci, Rusi, Belorusi i Ukrajinci
Prestonica: Vilnjus (574.221 stanovnik)
Moneta: euro
Vremenska zona: Istočnoevropsko vreme (UTC+2, leti UTC+3).
Pozivni broj: +370
Internet domen: .lt
Jezik: Samo dva baltička jezika su preživela do danas, a litvanski je jedan od njih (drugi je pogađate, letonski). Baltički jezici su bliski sa slovenskom grupom jezika. Inače, litvanski se smatra najbližim rođakom protoindoevropskog jezika i još uvek sadrži neke njegove fonetske i morfološke osobine, zbog čega je značajan za lingvistička istraživanja. Litvanci koriste modifikovano latinsko pismo.
Religija: Veliku većinu čine katolici (79%). Ima i pravoslavaca (Rusi) i muslimana (Tatari).

Glavne atrakcije
Vilnjus je prestonica i naravno, kulturni centar Litvanije. Ovde se održavaju brojni sajmovi, festivali i posebne manifestacije za praznike. Božićni market i sajam Kaziukus su posebno atraktivni za turiste.

Zamak Trakaj je idealno mesto za upoznavanje sa litvanskom istorijom i brojni turisti ovamo dolaze na jednodnevni izlet iz Vilnjusa. Važno mesto hodočašća je Kryžių kalnas, brdo na koje vernici dolaze da se mole i ostave krst. Poznato je kao Brdo krstova i od 19. veka do danas ovde je ostavljeno preko 100.000 krstova. Klajpeda, jedina velika morska luka Litvanije, poznata je po lepo očuvanom starom delu grada, a u njenoj blizini se nalaze odmarališta Neringa i Palanga.

Aerodromi: Većina putnika stiže na međunarodni aerodrom Vilnjus (VNO) koji vozovi povezuju sa centralnom gradskom stanicom, a postoji i autobuska veza (linije 1, 1A i 2).

Vozovi: Litvanija je železnicom povezana sa Rusijom, Poljskom, Belorusijom i Letonijom, a dobre su i lokalne konekcije, ali autobusi su često jeftiniji i brži vid prevoza.

Luke: Od Klajpede trajekti plove ka Švedskoj, Nemačkoj i Danskoj.

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *