Najlepši gradići obale Amalfi
Dramatična lepota obale Amalfi ovekovečena je još u rimskim mitovima.
Prema jednom od njih, Herkul se zaljubio u zanosnu nimfu po imenu Amalfi, čija smrt mu je zatim slomila srce. Heroj je svuda tražio mesto dostojno da se u njemu nimfa sahrani i na kraju otkrio obalu nestvarne lepote. Na njoj će nastati grad koji će dobiti ime po nimfi i koji će postati velika pomorska sila u rangu sa Đenovom i Venecijom. Jedan od 12 podviga koje je Herkul (grčki Herakle) morao da ispuni bio je da ukrade zlatne jabuke iz vrta Hesperida. Ali on je iz vrta ukrao i drvo koje je posadio u Amalfiju, na grobu svoje ljubavi. Veruje se da je ovo bilo drvo limuna, koji u ovom delu obale imaju posebno aromatičan ukus.
Costiera Amalfitana je komad obale u Tirenskom moru, u provinciji Salerno u južnoj Italiji. Popularna je letnja destinacija, a gradići u ovom delu priobalja su pravi turistički dragulji.
Amalfi
Zahvaljujući odličnoj strateškoj poziciji, Amalfi je prvo postao politički i ekonomski važan Vizantiji. U 9. veku, zahvaljujući jačanju pomorske flote, postaje moćan trgovački grad, a zatim u 10.i 11. veku nezavisna republika. O njegovoj važnosti govori činjenica da se u monumentalnoj gradskoj katedrali iz 11. veka nalaze mošti svetog apostola Andreja Prvozvanog, brata svetog Petra. Za turiste je otvoren i nekadašnji arsenal, u kome su se pravili, popravljali i čuvali ratni brodovi.
Minori i Majori
Minori i Majori su dva susedna gradića, udaljena međusobno manje od kilometar. Ovde se nalazi najduža plaža Amalfi obale, a mesto je bilo „turistički“ poznato još u vreme Etruraca i Rimljana, koji su ovde podizali svoje luksuzne vile. Osim nekoliko starih crkava iz perioda od 11. do 13. veka, ostatka Normanskog tornja i zamka San Nikola iz 9. veka, posebno je zanimljiv kompleks Villa Marittima Romana, star preko 2.000 godina, sa očuvanim rimskim mozaicima i freskama.
Ravelo
Na brdu iznad mora izdiže se neobični gradić, takođe nastao još u rimsko doba. U srednjem veku Ravelo je bio razvijeni centar u okviru Republike Amalfi, sa nekih 25.000 stanovnika. Danas u njemu živi 2.500 lokalaca, ali o staroj slavi svedoče katedrala i brojne raskošne palate čuvenih trgovačkih porodica Rufolo, d’Aflitto, Confalone i Della Marra. Monumentalna arhitektura u malom mestu u dramatičnom pejzažu sa spektakularnim pogledom, već vekovima privlači umetnike i intelektualce. Među najpoznatijima su Bokačo, Vagner, Edvard Grig, Esher, Virdžinija Vulf, Greta Garbo, Gor Vidal, Andre Žid, Truman Kapote i mnogi drugi.
Konka Dei Marini
Ovo maleno ribarsko mesto nekada je bila trgovačka luka u okviru Republike Amalfi. O tome svedoče ostaci kule stražare Capo Conca, koja je Konku vekovima čuvala od pirata. U mestu ima nekoliko lepih starih crkava, a posebna atrakcija je morska pećina Grotta dello Smeraldo (Smaragdni groto), koji turisti mogu da istraže u malim čamcima.
Prajano
Nedaleko od Amalfija nalazi se Prajano, koji je dobio ime po grčkoj reči za otvoreno more. O njegovoj lepoti dovoljno govori činjenica da su je duždevi Amalfija svojevremeno odabrali za lokaciju svoje letnje rezidencije, a kasnije je postao važan centar proizvodnje svile. Među glavnim atrakcijama su crkve svetog Luke iz 11. i Jovana Krstitelja iz 12. i 13. veka.
Pozitano
Prizor Pozitana iz daljine oduzima dah. Žive boje na fasadama kuća, svetlucavo mirno more, šljunkovita plaža, kupola crkve Santa Maria Assunta i brojna strma stepeništa koja međusobno povezuju kuće… Mesto je izuzetno popularna turistička destinacija sa više plaža – Spiaggia Grande, Fornillo, La Porta, Fiumicello, Arienzo, San Pietro, Laurito i Remmese.
Upoznajte najlepše skrivene plaže Italije. Saznajte koje tri zapostavljene italijanske regije leti posetiocima nude raj na zemlji.
Skorašnji komentari