Destinacije – Nazare - Portugalija – Travel Magazine

Nazare – Portugalija

Nazare – Portugalija

Nazare

U zavisnosti od toga gde i kada u Portugalu zakažete prvi sastanak sa Atlantikom, on će vam se predstaviti u različitom svetlu. Na primer, sredinom proleća u sanjivom letovalištu Eštoril, čuvenom po svom kazinu, jednom otmenom hotelu sa dugačkom listom znamenitih gostiju koji su u njemu odsedali u prošlosti, moto trkama i teniskom turniru iz serije ATP 250, okean je pitom i blag.

Estoril - Portugal

Foto: Shutterstock, Thomas-Haupt – Estoril, Portugalija

Eštoril i sećanje na Dejana Tijaga Stankovića

Kad smo već kod Eštorila, greh bi bio ne pomenuti ime našeg nedavno preminulog zemljaka, prevodioca, pisca i bonvivana – Dejana Tijaga Stankovića. U njegovom uzbudljivom romanu koji nosi ime ovog mesta, a koji je uvršten u srednjoškolsku lektiru mladih Portugalaca, Eštoril je pozornica na čijim se daskama tokom Drugog svetskog rata najbolje snalazio Dušan Popov. Znate i sami, sa pravom se smatra da je njegova špijunska karijera poslužila kao inspiracija Janu Flemingu za pisanje romana o Džejmsu Bondu.

Obidos Portugalija
PROČITAJTE I…

Obidoš – jedno od sedam portugalskih čuda

Kaškaiš – utočište bogatih i slavnih

Ništa manje blaženo i pitomo, okean izgleda u mondenskom Kaškaišu. Tamo, on, uz lignje na žaru i vino, posluženo za stolom nekog od restorana u kojima se konobarima nigde ne žuri, Atlantik izgleda kao mlađi brat Mediterana.

Cascais - Portugal

Foto: Shutterstock, LifeCollectionPhotography – Kaškaji (Cascais) Portugalija

Nazare i najzapadnija tačka Evrope – Kabo da Roka

Nešto severnije, ipak se da naslutiti njegova žestina i moć. Sa bezbedne udaljenosti i iznad ograđene litice najzapadnije kopnene tačke Evrope – Kabo da Roka (Cabo da Roca), posmatrači uživaju u predstavi beskonačne igre talasa koji se obrušavaju gromoglasnim silinom na stene. One nekako odolevaju upornim naletima vode – prizor praćen hukom, u isto vreme je divan i zastrašujuć. Ako se dovoljno dobro zagledate, sa suprotne strane „Velike bare“ namignuće vam treperava svetla Njujorka.

Cabo Da Roca

Foto: Shutterstock, BearFotos – Cabo da Roca, Portugalija

Nazare – raj za surfere

Ništa manje čežnjivo, ka evropskoj obali gledaju sa obala Severne Amerike. Surferi, na primer sa Floride, iz Kalifornije ili sa Havaja, maštaju o jednom malenom portugalskom Nazareu. U njemu su već bili, ili planiraju da u njega jednom dođu neustrašivi krotitelji talasa sa svih plaža sveta. Znate li zašto?

Nazare Portugal

Foto: Aleksandar Mikić – Nazare, Portugalija

Najpre da vidimo, šta je, gde je, i kako je nastao Nazare?

Ime je, naravno, dobio po Nazaretu u Palestini, mestu u kojem je, kao što je poznato, Isus Hrist proveo detinjstvo. Po povratku sa hodočašća iz Svete zemlje, jedan monah je još u 4. veku sa sobom doneo drvenu bogorodičinu statuu. Ta „Crna Madona“, prvobitno donesena u špansku Meridu, konačno  je osvanula u pećini znad litice i mesta koje će brzo dobiti ime Nazare, udaljenom na oko sat ipo vožnje severno od Lisabona.

Portugalija je dom Fatime, te želje hodočasnika iz svog katoličkog sveta, a njegovi stanovnici važe za pobožne i privržene crkvi. Bragu zovu Rimom ove zemlje, zbog tridesetak crkava i katedrala na relativno malom prostoru, i gotovo svako mesto ima neku svoju priču o čudesnim događajima, isceljenjima, spasenjima.

Brag- crkva

Foto: Shutterstock, trabantos – Sanctuary of Bom Jesus do Monte, Braga – Portugalija

Ni Nazare, naravno, nije izuzeto. Jedan portugalski vitez – Dom Fuas Ropinjo (Roupinho), verovatno iz Reda templara, lovio je jednog maglovitog jutra divljač na uzvišenju iznad obale. Gonjeni jelen skočio je ravno u bezdan, ne videvši, zbog magle, da je to skok pravo u smrt. Lovac je nastavio za njim i umesto da se stropošta u provaliju i skonča život među talasima i stenjem, nevidljiva božanska ruka, tačnije bogorodičina milost, bezbedno ga je vratila na tlo… i kako to obično biva, u znak zahvalnosti, prvo je podignuta jedna, skromnija bogomolja, pa na njenom mestu veća, raskošnija, pa je i ona bila više puta pregrađivana, dograđivana i ulepšavana.

Nazare štiti Crna Madona

Sada je tu, svetilište Naše Gospe od Nazarea – jedan od simbola grada. Pod njenim krovom sabrane su sve te legende ali i bogorodičina statua – Crna Madona – zaštitnica grada. Na tom uzvišenju iznad, koji zovu Sitio (O Sitio), praktično se i rodilo mesto.

Nazare - trg sa crkvom

Foto: Shutterstock, Serg-Zastavkin – Nazare, Crkva naše Gospe (Santuario de Nossa Senhora)

U stalnom strahu od čestih „poseta“ pirata, stanovništvo, među kojima je najviše bilo ribara, radije se sklanjalo dalje od obale, na bezbednu udaljenost. Tamo gde su se nekada okupljali ribari, ne bi li osmotrili pučinu i da li je pravi trenutak da se sa svojim barkama opremljenim mrežama i veslima otisnu u ribolov, sada se okupljaju turisti.

Podsuknje žena Nazarea

Na prostranom platou, smeštenom između svetilišta i ograđene terase sa kojeg se pruža spektakularan pogled na jednu od najlepših plaža Portugalije, pokoja vremešna meštanka nudeći suvo, koštunjavo i karamelizovano voće, pokazaće znatiželjnicima koliko čipkasto porubljenih slojeva ima njena podsuknja. Upućeni znaju da ih ima sedam i mogu biti različitih boja i dezena. Starije, tradicionalno vaspitane meštanke ih i dalje nose, preko košulja i ručno veznih kecelja navučene vunene ogrtače, a na ušima zlatne minđuše u obliku kuglica koje se prenose sa kolena na koleno.

Borba Praje sa Atlantikom

A dole, široki a uzani peščani otirač, razdvaja Praju (A Praia) od okeana. Dugačak je kilometar i po, a širok stotinu metara. Uzaludno pokušavajući da se otrese tragova talasa, oni ih iznova i iznova obeležavaju u vidu penušavo – belih širokih lepeza.

Praia plaža

Foto: Shutterstock,DaLiu – Nazare – Praia panorama

Mesec je mart, sa Atlantikom nema šale

Jasno istaknute crvene zastavice upozoravaju na to da je čak i bezbrižna šetnja obalom rizična i opasna po život, doduše samo ako je ta šetnja neposredno uz vodu. Silina, kojom talasi mogu nekoga da privuku u svoj slani zagrljaj, može biti fatalan.

Nazare - atlantik

Foto: Aleksandar Mikić – Nazare – Atlantik

Zbog specifičnog podvodnog reljefa uz obalu Nazarea, talasi koji se obrušavaju na nju, nekada dostižu visinu neverovatnih 30 metara, dakle, kao prosečna  desetospratnica! Tako visoki talasi se mogu očekivati u periodu od oktobra do marta i tada svoje daske po portugalskim aerodromima i drumovima vuku samo najhrabriji surferi sveta. Neki od njih su, nažalost, skončali svoje živote pod brišućim soliterima vode.

Nazare - surfer

Foto: Shutterstock, PIXEL-to-the-PEOPLE – Nazare – Praia, surfer se sprema za borbu sa talasima Atlantika

Nazare je raj za surfere – ali samo za najodvažnije

Surferski svet ostao je nem nakon pogibije prekaljenog brazilskog veterana Marsia Freire (Marcio Freire) u januaru 2023. godine. Od tri najviša savladana talasa na svetu ikada, sva tri su zapljusnula Nazare. Vlasnik rekorda i ukroćene vodene zveri visoke 26,2 metra je Nemac Sebastian Štojdtner (Sebastian Steudtner) i to dostignuće do danas (maj 2024) nije nadmašeno. Ove penušave vratolomije okupljeni posmatraju ili sa gradske plaže, ili sa litice na kojoj se nalazi tvrđava Sao Migel Arkanžo (São Miguel Arcanjo).

Nazare - u borbi sa talasima

Foto: Shutterstock, Wirestock-Creators – Nazare – Portugalija

Fotografije i snimci posmatrača pozicioniranih podno svetionika (Farol da Nazaré) na tvrđavi, i sa surferom jedva vidljivim na džinovskom talasu u pozadini, izgledaju potpuno nerealno. 

Svetionik - Tvrđava

Foto: Shutterstock, R.M. – Nazare – Svetionik

Još od 1889.godine, Praja i Sitio su povezani strmim, 318 metara dugačkim funikularom. Kojim god se smerom kretali, sa Sitia ka Praji ili obrnuto, svakako goste na šetalištu na kraju sačekaju bašte restorana, papirnati stolnjaci i tanjiri na njima okrenuti naopačke. Zašto su okrenuti naopačke? Vrlo jednostavno – da po njima ne bi eventualno padala peščana prašina nošena vetrom.

Costa de Prata

Foto: Shutterstock, zagnataly – Costa de Prata

Portugalija je najveći svetski izvoznik plute

Osim za pampure koji su vam verovatno prvi pali na pamet, ona se, kao par ekselans ekološki materijal, upotrebljava u razne druge svrhe, kao građevinski materijal, na primer. Nepromočiva, lagana a čvrsta, idealna je za izradu neobično lepih i kvalitetnih tašnica, pa čak i cipela. One se mogu naći u izlozima prodavnica, ne samo ovde već i širom Portugalije. Plantaže hrastova plutnjaka nalaze se na jugu zemlje, njeno su pravo živo blago, dugovečni i izdašni prijatelji. Svakih desetak godina se sa njegovih stabala skidaju debele table koje se posle obrađuju i pretvaraju u pampure, tapete, tašnice… Onda se drvo, koje može da doživi starost i do 250 godina, ostavi da se njegova kora boje rđe regeneriše, i tako u krug.

Svetionik iz vazduha

Foto: Shutterstock, Marco-De-Luca – Nazare – pogled na svetionik iz vazduha

Karakteristični portugalski pločnici

Koraci u cipelama napravljenih od plute ne odzvanjaju gromko po karakterističnim pločnicima zvanim kalkada portugeša (calçada portuguesa). Ne samo u Nazareu, trotoari i trgovi gradova širom zemlje pokriveni su ovim podnim mozaicima, tako tipičnim za Portugaliju. Kamene kocke nepravilnog oblika dužina stranica oko 7 centimetara belih, bež ili crno – sivkastih nijansi, raspoređene su tako da formiraju geometrijsku šaru ili figuru, floralne elemente, talase ili neku zahtevniju i ozbiljniju predstavu, kakav je recimo grb grada, karavela na pučini ili neka životinja.

Kalkada Portugeša

Foto: Shutterstock, Kirk-Fisher – Kalkada-portugesa

Pažljivo hodajte Portugalijom i osvrnite se katkad, naročito na trgovima i šetalištima. Možda se pod vašim đonovima nalazi pravo umetničko delo.

Zalazak sunca - panorama

Foto: Shutterstock, Andrii Sokruta – Nazare – zalazak sunca

Okean se u Nazareu malo primirio. Da ga ne bi naljutili, tiho ćemo se u cipelicama od plute iskrasti iz grada, poslati poljubac Atlantiku i nastaviti dalje…

Autor teksta : Aleksandar Mikić

Porto
PROČITAJTE I…

Porto – nenametljiv i lepršav

Brojne atraktivne destinacije upoznajte ovde.

Podelite ovaj članak...
114Shares
Podelite ovaj članak...

3 Komentara

  1. Ovi putopisi su fantastični! Ovo je milina čitati, samo nastavite!

    Pošaljite odgovor
  2. Super tekst. Bio sam u Nazareu u mesecu avgustu i nije bilo sanse da se okvasite u Atlantiku koliko je voda hladna.

    Pošaljite odgovor
  3. Tiagov prelepi Portugal… Mnogo je Evropljana sa severa proteklih godina završilo tamo, jer je klima mnogo lepša nego kod njih. Uživaju ljudi na suncu. Ima ih dosta i sa naših prostora. Razmišljala sam i ja jedno vreme o tome da pozovem medjunarodne selidbe Pro move i preselim se tamo, ili kod suseda, u Španiju. Nažalost, za sada ništa, ali nikad se ne zna, kažu – pazi šta želiš…

    Pošaljite odgovor

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *