Planiranje putovanja – Grčka priroda – Travel Magazine

Grčka priroda

Grčka priroda

Uprkos svojoj maloj površini, Grčka ima bogato i raznovrsno prirodno okruženje. Prirodno bogatstvo zemlje – nepregledna obala, planine, pećine i klisure, jezera, reke, biotipi retke lepote i jedinstveni ekosistemi, zajedno sa blagom klimom, uvršćuju Grčku u idealne destinacije za ekoturizam i alternativne oblike turizma. Ekologija, poljoprivreda, lokalna gastronomija i običaji specifični za određeno mesto, svež vazduh, jednostavnost, mir i toplo gostoprimstvo su neke od prednosti agroturizma. Učestvovanje u životu na nekoj farmi prevazilazi iskustvo koje se stiče na običnom putovanju i označava povratak tradiciji. Posetioci mogu da pomažu u branju maslina, korišćenjem neke od vekovnih tehnika berbe, njihovom prebacivanju u tradicionalne prese i ceđenju dragocenog ulja. Mogu da učestvuju u berbi grožđa kako bi se pravilo vino ili domaća rakija (cipuro), kao i u berbi voća, sakupljanju lekovitog bilja i pečuraka. Za sve oni koji vole životinje, pravi izazov će biti da nauče kako da se o njima brinu i da ih čuvaju. Ljubitelji gastronomije mogu da učestvuju u procesu pravljenja čuvenog grčkog jogurta i sira. U centrima agroturizma širom zemlje mogu se uzeti časovi kuvanja i spremanja kolača tokom kojih posetioci mogu da nauče stare recepte kako se prave džemovi, kompoti, slatko, domaći hleb, sveža testenina, pite, likeri i ostali delikatesi lokalne kuhinje. U grnčarskim radionicama razvijaju se posebne veštine pravljenja predmeta od keramike dok će vinarije svojim gostima dati da isprobaju izuzetna vina, kao i da ih upute u sve tajne, u razlličite vrste, arome, boje i ukuse sjajnog grčkog vina.

Mnoštvo korisnih informacija vezanih za Grčku naći ćete na zvaničnom sajtu GNTO – www.visitgreece.gr

Mnoštvo aromatičnih i terapeutskih biljaka raste u Grčkoj, jednoj od najbogatijih zemalja u pogledu biodiverziteta. Poznata širom sveta, mastika je biljka koja raste samo na jugu Hiosa, gde se uzgaja od 8. veka. Ova biljka se danas koristi u medicini, farmaciji, stomatologiji i kozmetici. Obdareno optimalnim sastavom zemlje i povoljnim klimatskim uslovima, ostrvo Lezbos je fantastična slika prirode. Preko 1.400 vrsta i podvrsta čini floru ovog botaničkog raja: aromatično cveće, lekovite i retke biljke, drveće i raznovrsnoo rastinje. Sa izuzetkom zapadnog dela ostrva, ostatak Lezbosa vrvi od maslinjaka (postoji preko 11.000.000 stabala maslina), borovih šuma, bukve, jele, drveća kestena i hrasta. Krf, Paksi i Diapontijska ostrva imaju najbogatiju floru od svih ostrva na Mediteranu i predstavljaju pravi raj prirodnog bogatstva. Njihovo prirodno okruženje obuhvata 6.000 retkih vrsta divljeg cveća, 55 vrsta divlje orhideje i nekoliko vrsta aromatičnih i biljaka koje se koriste u farmaceutskoj industriji.

Procenjuje se da u Grčkoj postoji oko 50.000 vrsta životinja, sa endemičnošću koja je oko 25%, a većina ovih vrsta pripada svetu insekata. Jedinstveni prirodni rezervat se može naći na ostrvu Rodos i to je „Dolina leptira“. Osim estetske vrednosti, ovo je u isto vreme i mesto gde se nalazi jedina prirodna šuma orijentalnog likvidambara u Evropi. Ovde posetioci mogu da prisustvuju spektakularnom fenomenu koji se retko javlja u prirodi. Ogroman broj leptira se okuplja u ovoj maloj dolini tokom završne faze njihovog životnog ciklusa. Svake godine, krajem maja, hiljade leptira privučenih mirisom orijentalnog likvidambara prekrije čitav pejzaž.

Grčka je pretežno planinska zemlja sa preko 300 većih ili manjih planina. Najznačajniji je planinski lanac Pindos, koji formira kičmu kopnene Grčke. Nacionalni park Pindos (Valia Kalda) karakterišu gusta šuma, stenoviti planinski grebeni, visoki vrhovi, brze reke, brojni izvori i planinska jezera. Najviša planina u zemlji je Olimp u Makedoniji, čuvena iz grčke mitologije kao dom grčkih bogova, koja dostiže visinu od 2.917m. Ovo područje je idealno za ljubitelje alternativnih aktivnosti, od trekinga do paraglajdinga, do raftinga i planinarenja.

Ukoliko planirate putovanje na neko od grčkih ostrva, obratite se specijalizovanoj agenciji za grčka ostrva MEDITERANEO – www.mediteraneo.rs

 

Grčka, takođe, ima jedan od najpoznatijih vulkanskih lukova na svetu. Nisiros je najmlađi od velikih vulkanskih centara u zemlji, a uz Metanu, Milos i Santorini jedan je i od aktivnih vulkana. Pored činjenice da je čitav kompleks ostrva Santorini i dalje aktivan vulkan, kao i da je to verovatno jedini vulkan na svetu čiji je krater u moru, čarobna kaldera na Santoriniju je i najveća na svetu.

Desetine prirodnih i veštačkih jezera postoji u Grčkoj, kao i bezbroj laguna. Kerkini je jedinstveno močvarno područje, nastalo izgradnjom brane na reci Strimonas, od velikog nacionalnog i međunarodnog značaja. Ovde postoji bogata populacija ptica, kako u pogledu broja tako i u pogledu njihove raznovrsnosti, uključujući retke i ugrožene vrste. Na severnom delu prefekture Evros, gde se nalazi granica sa Turskom, reka Evros formira bogatu deltu, močvarno područje od međunarodnog značaja koje se proteže na preko 200 kilometara kvadratnih. Velika raznovrsnost biljnih vrsta delte stvara predivan prirodni mozaik. Retka flora i fauna ovog područja su posledica uticaja povoljnog geografskog položaja.

Veliki broj pećina (oko 10.000) je izuzetno važan za endemičnost. Grčke pećine, poput pećine Melisani na Kefaloniji, pećina Limnes i Diros na Peloponezu, Dikteon Antron na Kritu, fasciniraju posetioce svojim unutrašnjim, složenim dekoracijama. Plava (Fokiali) pećina na ostrvu Megisti koje je najistočnije grčko ostrvo, je verovatno jedna od najlepših pećina koja se može pronaći u Sredozemlju. Atmosfera je nestvarna, a njom dominiraju različite nijanse tamne i svetlo plave boje među sjajnim nizovima stalagmita i stalaktita. Mnoge od njih su povezane sa religijom, poput pećine Mega Spileon na Peloponezu i naravno, čuvene pećine Apokalipse na osrvu Patmos.

Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *