Najlepše skrivene bašte Pariza
O Parizu ne treba trošiti puno reči. Retko koja osoba ne želi da ga poseti, a one koje su ga videle, imaju konstantnu želju da mu se vrate, i to ne samo jednom, već svake godine. Grad umetnika, boema, hedonista krije toliko divnih kutaka, koji su skriveni pa čak i od nekih lokalaca. Bilo da su pitanju neki skriveni barovi, knjižare ili vidikovci, francuska prestonica će vam prilikom svake nove posete otkriti neki svoj novi svet. Mi se ovoga puta osvrćemo na najlepše skrivene bašte Pariza, pa da li ste spremni da sa nama zakoračite u njih? Bar virtuelno?
Bašta hotela Particulier Montmartre
Da biste otkrili jednu od najlepših bašta Pariza, morate da se popnete na sam vrh boemskog Montmartra, gde se nalazi čuvena bazilika Svetog srca (Sacre-Coeur). Smeštena između avenije Junot, ovo je jedna od većih bašta i pripada hotelu Particulier Montmartre. U nekadašnjoj stambenoj kući koju je dizajnirao Pjer Lakroa (Pierre Lacroix), veliki broj lokalaca voli da dođe predveče na laganu večeru ili koktel. Šef kuhinje Luji Rikard (Louis Ricard) predlaže svima da probaju marinirani losos u spoju sa cveklom i crnim rotkvicama ili mariniranu ribu Dorado u kalamansi sosu, serviran sa sezonskim povrćem.
La Boite a Images u Jeu de Paume
Terasa art centra Jeu de Paume, u kojem se mahom izlaže postmoderna i modorna fotografija, se nalazi u prelepoj oazi lipa. Nekadašnji dom teniskih terena koji pripada čuvenoj bašti Tuileries Gardens, ima i kafe-restoran La Boite a Images, u kojem možete da degustirate preukusnu japansku street food hranu, od poke-a do mariniranog pilećeg donburija. Kuhinjom rukovodi Hana Bento, koja je izučavala japansku kuhinju dugi niz godina.
Maison de l’Amérique Latine
Na poznatom bulevaru Boulevard Saint-Germain, smestio se Masion de l’Amérique Latine, raskošna vila koja poseduje draž buržoaskog doma iz 18. veka. Posvećena latinsko-američkoj kulturi, ova kuća će vas očarati svojom baštom koja se nalazi sa zadnje strane. U pitanju je tipična francuska terasa na kojoj možete uživati u čaši vina. Ako razmišljate o nekoj večeri, rižoto sa belom šparglom je topla preporuka šefa kuhinje Tijeri Vasiera (Thierry Vaissiere).
Bašta muzeja Delacroix
Nedaleko od crkve Saint-German-des-Pres, nalazi se apartman u kojem je živeo čuveni francuski slikar, Ežen Delakroa, u periodu od 1857.-1863. Danas je baš ovde smešten njegov muzej u kojem možete da provedete celo jedno popodne. Muzej sadrži obimnu zbirku njegovih radova, crteža i skica. U bašti će vas čekati nekoliko klupica za potpuni mir i uživanje u prelepoj aleji lala. Ovo je definitivno mesto koje će se dopasti ljubiteljima umetnosti ali i tišine.
Pekara Rose u Muzeju de la Vie Romantique
Dizajnirana od strane Emili Bonaventure, ova kuća je must see na vašoj listi. Unutar čarobnog muzeja koji je posvećen romantičnom životu, nalazi se bašta u kojoj je smeštena pekara Ruža (Rose). Među lejama divljih ruža i ljubičica, uživaćete u kroasanima, kolačima ili pak doručku sa jajima.
Cafe Renoir
Smešten na obodu brda, na samo jedan korak od mesta du Tertre i muzeja Montmartre nalazi se vrt Renoir, odakle se pruža divan pariski pejzaž. Među ljiljanima, ružinim grmljem i voćkama, kafić Renoir privlači gurmane iz celog grada sa svojim poslasticama, slanim grickalicama i ceđenim sokovima. Naravno, mamac je i zelena bašta koja se nalazi odmah pored bazilike Sacre-Coeur. Pogled na najstariji gradski vinograd Vigne du Clos Montmartre, sedenje u ovoj bašti će učiniti još lepšim, a hranu još slađom.
Kuća Onore de Balzaka
Skrivena od prolaznika, kuća u kojoj je živeo i pisao veliki Onore de Balzak ima i prelepu smaragdnu baštu. Čuveni pisac je ovde živeo uzmeđu 1840 i 1847. godine, i to je mahom proveo dane skrivajući se od uterivača dugova. Upravo je ovde Balzak napisao veliki deo svoje Ljudske komedije (zajednički naziv svih njegovih romana, od kojih je najpoznatiji Čiča Gorio). Na skoro 650 m2, koliko zauzima njegova bašta nalazi se najviše lipe i voćnih aleja.
Muzej Zadkine
Vrlo tiha uličica rue d’Assas krije jedan miran i relativno nepoznat kutak. U pitanju je muzej Zadkine, nekadašnji dom kubista, koji su ovde živeli i stvarali između 1928. i 1967. godine. Galerija gleda na prilično divlju baštu, ali upravo je ta divljina njen najveći magnet za slučajne prolaznika i posetioce galerije.
Japanska bašta Budističkog Panteona
Vrlo lako može da vam se desi da samo prođete pored kuće Alfreda Hajdelbaha, koja se nalazi u aveniji d’Iena. Ali baš pored muzeja Musee Guimet, nalazi se Buddhist Pantheon, u kojem je izloženo više od 250 japanskih radova iz kolekcije Emili Gujimet (Emile Guimet). Ovde možete popiti tradicionalni japanski čaj (chashitsu) od Nakaure Mase, okruženi japanskom trešnjom,drvom bambusa, laticama nane, azeleje i drugih biljki. Da, u srcu Pariza jedan mali (zen) delić Tokija svakako će vam prijati ako volite azijsku kulturu.
Skorašnji komentari