Precenjene atrakcije i sjajne alternative
Berlin, Nemačka
Preskočiti: Kontrolni punkt “Checkpoint Charlie”
Postoje brojne evropske atrakcije koje zvuče jako zanimljivo, ali se posetioci razočaraju kada ih posete. Treba imati na umu da ovo nije originalni granični prelaz već moderna replika. Današnja turistička atrakcija nalazi se na sredini prometne ulice u Berlinu. Tu su vreće sa peskom, zvučnici i natpis: “Napuštate američki sektor” – i to je to.
View this post on Instagram
Umesto toga: East Side Gallery
Mnogo emotivniji relikt sovjetskog vremena u Berlinu je deo Berlinskog zida dugačak 1,3 kilometra. To je besplatna umetnička galerija na otvorenom iz 1990. godine, sa muralima umetnika iz celog sveta. Prikazane su zanimljive političke i društvene teme, od kojih su mnoge i danas zabrinjavajuće relevantne.
View this post on Instagram
Barselona, Španija
Preskočiti: Park Gvelj
Fotografije čuvenog parka i šarenolikih zaobljenih balustrada videćete svuda – od naslovnih strana vodiča, preko putopisnih članaka do Instagrama. Međutim, kada se popnete do kapija na severu grada, ne zaboravite da za ovaj živopisni kutak morate da čekate u redu i platite ulaz. Takođe, na drugim mestima u gradu se mogu videti mnogo značajnija i veća Gaudijeva dela.
View this post on Instagram
Umesto toga: Kuća Visens
Za ljubitelje Antonija Gaudija bolje je da odvoje novac za neka od desetak drugih mesta u gradu, gde su mnogo impresivnije građevine, a i bliže su centru grada. Jedna od manje poznatih, samim tim i sa manje gužve, je prva Gaudijeva veća zgrada u Barseloni – kuća Visens. U pitanju je šarmantna kuća sa elegantnim vrtom sagrađena 1885. godine u živahnom katalonskom stilu.
View this post on Instagram
Italija
Preskočiti: Krivi toranj u Pizi
Ako nemate žarku želju da napravite fotografiju na kojoj “držite” Krivi toranj, onda možete i da preskočite posetu ovoj atrakciji. Imajte na umu da na fotografijama izgleda mnogo nagnutije nego u prirodi. Osim toga, ukoliko platite da biste se popeli na vrh, čekaćete najverovatnije satima. Nakon toga sledi uspon od 300 stepenica i pogled na grad i ravničarsku prirodu.
View this post on Instagram
Umesto toga: Dva tornja u Bolonji
Ako vas zanimaju nagnute građevine, u Pizi ih ima još. Nagnuti tornjevi se zapravo mogu naći po čitavoj Italiji, od majušnih sela do velikih gradova. Prelepa Bolonja, dva sata od Pize, nema jedan, već dva nagnuta tornja, koji su još i stariji od onog u Pizi. Smešteni su jedan pored drugog, a jedan od njih, toranj Azineli, najviši je krivi toranj na svetu sa 97,2 metra. Ulaz je nešto povoljniji, a i gužve su znatno manje. I ovde vas čeka popriličan uspon od 498 stepenica do vrha. Mešutim, nakon toga ste nagrađeni pogledom na krovove od terakote, tornjeve Bolonje i šumovite Apenine na obodima grada.
View this post on Instagram
Amsterdam, Holandija
Preskočiti: Četvrt crvenih fenjera (De Valen)
Četvrt prepuna kiča, pijanih turista, deprimiranih žena u izlozima i sumnjivih dilera. U ovim ulicama nema ničega uzbudljivog. Za mnoge je ovo jedna od najdepresivnijih četvrti ovog tipa u Evropi.
View this post on Instagram
Umesto toga: Četvrt “Devet ulica”
Teško je otići bilo gde u ovom fascinantnom gradu prepunom kanala i ne biti očaran njime (sa izuzetkom prethodno pomenute četvrti). Ako nemate puno vremena, a želite da vidite raskošne kuće na kanalima, šarmantne prodavnice, restorane i barove, krenite pravo u četvrt “Devet ulica”. Osim svega pomenutog, blizu ste kuće Ane Frank kao i glavne železničke stanice (Centraal). Probajte gaudu, uzmite pivo i grickalice u nekom od prijatnih, starih barova i uživajte u pogledu na kanal.
Skorašnji komentari