Svastika za sreću
Svastika je drevni simbol u indijskoj kulturi, koji pre svega u hinduizmu, predstavlja simbol božanstva i duhovnosti. Veoma često stoji na ulaznim vratima stanova, kapijama kuća, automobilima, kamionima, u kancelarijama. Još uvek se sećam jeze koja me je protresla kada sam je prvi put ugledala. Za mene kao pripadnicu zapadnjačkog sveta, svastika ima sasvim drugačije značenje i krajnje negativnu konotaciju. I to bez ostatka. Po ko zna koji put ljuta na sopstveno neznanje, rešim da posvetim malo vremena dubljem istraživanju na tu temu.
Svastika – simbol koji je zloupotrebljen
Naravno da sam znala da je Hitler izabrao svastiku kao simbol moći i u nacističkom svetu ona je označavala borbu za pobedu arijevskog čovečanstva, kao i trijumf ideala stvaralačkog rada. Međutim, isto tako znam da je u mnogim zemljama poput Nemačke, Francuske, Austrije, Poljske, baltičkih zemalja, i svakako Izraela, zabranjena i smatra se ultimativnom uvredom, gotovo krivičnim delom, ako se javno prikazuje. Prema mom saznanju, u Nemačkoj se uopšte ne govori na temu Drugog Svetskog rata, osim tokom školovanja, mada se i tada biraju reči.
Malo okreneš, malo obrneš i svastika postade simbol zla
Za početak, originalna svastika je u smeru obrnutom od pravca kazaljke na satu, što nije slučaj sa nacističkim simbolom čiji su kraci okrenuti u suprotnom smeru, dakle u pravcu kazaljke na satu, kao i da stoji ravno, za razliku od nacističke svastike koja je rotirana za četrdeset-pet stepeni.
A zapravo… svastika kaže – „Sve je u redu“
Na sanskritu, reč svastika je kombinacija reči „su“, što znači dobar i „asti“, što znači postojati. U savremenom društvu se ovo neretko prevodi kao „Sve je u redu“. Svastika se, dakle, pored toga što ima i drevno versko značenje, shvata kao simbol dobrote i sreće.
Tokom Divalija, svastika se kupa
Pre svega iz tih razloga se i stavlja svuda gde bi trebalo da štiti, a naročito tokom Divalija (Diwali, festival svetlosti) kada se peru stare svastike sa ulaznih vrata i stavljaju nove, ili se pak uključuju u dizajn rangolija (tradicionalna umetnička forma za koju se koristi obojeni prah, pirinač i druge žitarice ili cveće za pravljenje ukrasa na podu, najčešće na ulazu u kuću ili drugi prostor – hindi). Često se svastika stvara veštim aranžiranjem dija (Dija (diya) – glinena lampa – hindi), koje pravi najkreativniji član porodice ili ženska glava kuće.
Svastika kao niz simboličkih značenja
U hinduizmu, zapravo, postoji niz simboličkih značenja povezanih sa udovima kukastog krsta. Mogu se tumačiti kao četiri Vede – Rig, Jađur, Sama, Atarva – jezgro hinduističkih spisa. Oni se mogu smatrati i kao četiri životna cilja: Dharma – ispravno delovanje, Arta – svetski prosperitet, Kama – svetovno uživanje i Mokša – duhovno oslobođenje. Udovi se takođe tumače kao da predstavljaju četiri godišnja doba, četiri pravca i četiri Juktešvarove juge, ili epohe – Satja, Treta, Dvapara i Kali.
Za hinduiste, budiste, džainiste… svastika ima različita značenja, ali su sva dobra
Ne samo hinduizam, već i druge verske tradicije koje potiču iz Indije, takođe, redovno koriste svastiku, sa sličnim povoljnim značenjem. Za budiste, na primer, svastika označava Budine otiske i srce. Za džainiste, svastika je simbol Suparšvanata – sedme od dvadeset-četiri Tirtankare, jedne od oslobođenih duša koja pokazuje put drugima u džainskoj tradiciji, sa rukama koje simbolizuju jedno od četiri mesta na kojima se duša može ponovo roditi u ciklusu rađanja i smrti.
Nacisti „podbacili u prevodu“
Iz svega što sam primila k znanju, shvatila sam da su nacisti nesrećno podbacili u njihovom razumevanju značenja sanskritskog izraza „Arijevac“. Ukorenjena u sada opovrgnutoj teoriji arijevske invazije, nacistička upotreba zamišlja da je postojala „gospodarska rasa“ ili grupa ljudi poznatih kao Arijevci, od kojih su neki fizički izvršili invaziju na indijski potkontinent.
Evropljani bi da se svastika zabrani
U stvarnosti, reč Arijevac znači „plemenit“ i odnosi se isključivo na ponašanje ljudi. Nakon užasa koje su počinili nacisti tokom Drugog svetskog rata, došlo je do opravdane odbojnosti prema nacističkoj simbolici, uključujući nacističko predstavljanje svastike u svojstvu njenog amblema. Sećam se inicijative Evropske unije da pokuša da zabrani svaku upotrebu svastike, bez obzira na izvođenje. Ja bih to, iz ove perspektive, tumačila kao zabranu isticanja nacionalnih i verskih obeležja i verovanja, dakle ni u kom slučaju ne bi bilo fer.
Hindusi je brane jer već milenijumima predstavlja simbol mira
Hindusi su tada ustali u odbranu svog svetog simbola, napominjući da svastika već pet hiljada godina predstavlja simbol mira i da bi zabrana njene upotrebe bila slična zabrani hrišćanskog krsta jer su korišćeni u svrhu terorisanja Afro-Amerikanaca. Iako se još uvek neminovno stresem svaki put kada je ugledam, naučila sam da prihvatim svastiku kao veoma povoljan simbol hinduističke tradicije, kao i njenu iskrivljenu verziju koji je Treći rajh prisvojio u Nemačkoj i zloupotrebio kao amblem pod kojim su počinjeni gnusni zločini protiv čovečanstva.
Autor: Nataša Razak
Skorašnji komentari