Travel preporuka – Šta sve možete sa 100 dolara u Jugoistočnoj Aziji – Travel Magazine

Šta sve možete sa 100 dolara u Jugoistočnoj Aziji

Šta sve možete sa 100 dolara u Jugoistočnoj Aziji

Jedan od razloga što je Jugoistočna Azija tako popularna među bekpekerima je i taj što uz malo planiranja i puno mašte, sa 100 dolara u džepu možete da vidite i iskusite mnogo toga.

Ali, kao što možete da pretpostavite, situacija nije ista u u svim državama regiona, već se veoma razlikuje i u okviru jedne zemlje (u zavisnosti da li je destinacija turistički eksploatisana ili ne), a poseta na vrhuncu sezone će vas sigurno koštati više nego tokom postsezonskog zatišja. Zato vam dajemo neke osnovne smernice o tome koliko daleko možete da stignete sa 100 dolara u ovih šest zemalja Jugoistočne Azije:

Singapur
Ovu zemlju bije glas da je najskuplja u Jugoistočnoj Aziji, ali ako znate gde da pronađete jeftine ponude, vaše putovanje može biti veoma pristupačno. Kada 100 dolara konvertujete u lokalnu valutu, dobićete oko 136 singapurskih dolara. Hrana u čuvenim lokalnim hoker centrima je iznenađujuće jeftina i autentična domaća jela ćete plaćati između 6 i 15 dolara (bez pića). Ako želite jeftin i kvalitetan obrok, preporuka je da posetite Maxwell Road Food Center i Tiong Bahru Hawker Center.

Smeštaj u Singapuru može biti izuzetno skup (na primer, u oblasti oko Marina Bay-a), a jeftiniji hoteli se nalaze u četvrtima Kampong Glam i Little India. Niskobudžetni hoteli će vas u proseku stajati oko 40 singapurskih dolara za noćenje po osobi.

EZ-Link Card vam omogućava pristup lokalnom transportnom sistemu (autobusi i vozovi). Karticu možete kupiti na bilo kojoj metro i autobuskoj stanici i 7-Eleven prodavnicama, po ceni od 10 singapurskih dolara (5 dolara za karticu i 5 dolara za inicijalnu dopunu). Ako na karticu dodate još 10 dolara, to će biti dovoljno za oko četiri dana prevoza po gradu.

Lokalni operater Singtel nudi prepaid SIM karticu sa 4GB internet saobraćaja, za 15 singapurskih dolara, ali kartici rok ističe pet dana nakon aktivacije.

U Singapuru, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 18-25 obroka u hoker centrima
  • 2-4 noćenja u niskobudžetnom hotelu
  • 3-4 nedelje vožnje gradskim prevozom
  • 20-30 GB internet saobraćaja na prepaid kartici

Tajland
Nakon dolaska u Tajland, za svojih 100 dolara ćete dobiti oko 3.290 tajlandskih bahta. Ovaj novac će brzo ispariti ako se držite isključivo popularnih plaža na omiljenim turističkim destinacijama kao što su Puket i Pataja, a duže će vam trajati ako se zaputite u centralni ili severni deo zemlje (lokacije kao što je Čang Mai).

U svakom slučaju, bar ne morate da brinete o tome da li ćete ostati gladni. Hrana je u Tajlandu jeftina i obroci će vas koštati od 40 do 100 bahta, a ulična hrana je toliko ukusna da se nekada može meriti sa vrhunskim restoranima.

Jeftin smeštaj se može naći na gotovo svim destinacijama, sa cenom noćenja u od 300 do 400 bahta za noćenje u sobi. Ukoliko boravite na Puketu, za ove pare ćete dobiti sobicu ispodprosečnog kvaliteta koja svojim izgledom neće baš pozitivno uticati na vaše putno iskustvo, dok za istih 300 bahta u Pai-ju dobijate prvoklasni luksuzni bungalov na reci. Ukoliko imate mogućnost da unapred potražite smeštaj, pogledajte ponudu na platformama tipa Airbnb-a i naći ćete smeštaj po svojoj meri, po povoljnim cenama.

Ako putujete na više destinacija, vožnja autobusom je najisplativija opcija, a cene karata se kreću od 240 do 500 bahta, u zavisnosti od razdaljine. Imajte na umu da se tokom sezone monsuna često dešava da obilne padavine zaustave saobraćaj na putevima, a neke rute u tom periodu uopšte nisu otvorene za saobraćaj.

U Tajlandu, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 10-15 uličnih obroka (u Bangkoku)
  • 300 tajlandskih piva
  • 2-5 noćenja u rizortu na plaži na Puketu (tri zvezdice)
  • 60-140 jednokratnih gradskih vožnji u Bangkoku (BTS/MRT); 2-3 leta avionom u jednom smeru između Puketa i Bangkoka

Indonezija
Indonezija se u većini slučajeva može smatrati pristupačnom zemljom, osim u slučaju turistički najeksploatisanijih destinacija kakav je Bali. Koliko brzo ćete potrošiti 100 dolara ( oko 1,35 miliona indonežanskih rupija), u velikoj meri zavisi od toga gde planirate da idete.

Najjeftiniji smeštaj na Baliju se može naći i za 200.000 rupija (oko 18 dolara), ali moraćete dosta da tražite da biste našli ovakvu ponudu. Hoteli u Kuti i Sanuru mogu da vas koštaju i preko 100 dolara za noć. Sa druge strane, obližnja ostrva, kao što je Gilis, nude povoljan odnos cena i visokokvalitetnog smeštaja.

Ako planirate da posetite više destinacija u ovoj zemlji koja se sastoji od brojnih ostrva i arhipelaga, avionski prevoz vas može koštati dosta. Ipak, bolju kontrolu budžeta imaćete ako se držite striktno low-cost kompanija kao što su AirAsia ili LionAir.

Obroci mogu biti veoma jeftini ako jedete uličnu hranu. Tradicionalno jelo od mesa i pirinča vas može koštati oko 20.000 rupija, a hrana je bezbedna i veoma ukusna.

Ulaznice i plaćeni obilasci za glavne turističke atrakcije kao što su Borobodur i planina Ijen mogu biti veoma skupi. Putovanje do Ijena, na primer, zahteva rentiranje vozila koje će vas odvesti od hotela u Banyuwangi-ju do vulkana. Ulaznica možda košta samo 10 dolara, ali sa rentiranjem vozila i angažovanjem vodiča, troškovi će porasti na 150 do 200 dolara.

U Indoneziji, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 10-15 dana domaće hrane, 5-8 dana ukoliko jedete zapadnjačku hranu u restoranima srednje kategorije
  • Oko 60-80 piva
  • 1-3 leta u jednom smeru od Džakarte do Balija
  • 4-8 noćenja u budžetskom hotelu na Baliju

Malezija
Nakon što 100 dolara zamenite za oko 416 malezijskih ringita, moći ćete da uživate u iznenađujuće pristupačnim atrakcijama i smeštaju. Putovanje autobusom je u Maleziji veoma rasprostranjeno, a čist i klimatizovan autobus će vas iz Kuala Lumpura odvesti do najudaljenijih krajeva zemlje, ili čak do Bangkoka u susednom Tajlandu.

Smeštaj je veoma pritupačan i krevet u hostelu košta oko 42 ringita (oko 10 dolara), dok će vas noćenje u hotelskoj sobi koštati od 84 ringita (20 dolara) i značajno više u mestima kao što je Bukit Bintang u Kuala Lumpuru.

Što se tiče hrane i pića, jela domaćih kuhinja tri glavne etničke grupacije su veoma ukusna i stajaće vas od 10 do 15 ringita po obroku. Pića su, sa druge strane, dosta skupa i za lokalno pivo ćete morati da izdvojite od 5 do 10 ringita.

Kao i u Indoneziji, poseta lokalnim atrakcijama može zahtevati dodatne troškove za prevoz i angažovanje vodiča. Hajking na planinu Kinabalu ili rafting u Sabahu vas može koštati više stotina dolara. Cene nekih atrakcija opravdavaju se time što se za njih dnevno izdaje ograničen broj ulaznica, pa tako turoperatori u Sipadanu smeju da dnevno izdaju samo 7 do 14 dozvola za ronjenje.

U Maleziji, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 10 noćenja u niskobudžetnom hotelu u Kuala Lumpuru, ili 1 noćenje u hotelu visoke kategorije
  • 15-20 taksi vožnji u Kuala Lumpuru
  • 8 vožnji vozom u jednom smeru između Kuala Lumpura i Penanga

Filipini
100 dolara će vam obezbediti oko 5.000 filipinskih pezosa, što je na ovoj pristupačnoj turističkoj destinaciji poprilično novca.

U prestonici zemlje, Manili, ovaj novac će vam obezbediti dva do tri noćenja u hotelu sa tri zvezdice, ali i do 20 noćenja u niskobudžetnim hotelima.

Lokalni prevoz je veoma jeftin, i kraća vožnja metroom u Manili košta oko 7 pezosa, dok duža vožnja staje oko 25 pezosa. Pošto su Filipini arhipelag, i avio saobraćaj je veoma razvijen, ukoliko želite da istražujete zemlju, veliki deo budžeta će vam otići na avionske karte (ali ako planirate i unapred kupite karte, proći ćete znatno jeftinije).

Lokalno jelo do mesa i pirinča će vas u niskobudžetnom fast-fudu (carenderia) koštati oko 60 pezosa, dok ćete u klimatizovanom restoranu obrok platiti između 150 i 200 pezosa. Pivo je jeftino, sa cenom od oko 40 pezosa za flašu.

Na Filipinima, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 2-3 noćenja u hotelu sa tri zvezdice u Manili ili Cebuu
  • 1-3 leta u jednom smeru filipinskom low-cost aviokompanijom
  • 100-150 lokalnih piva
  • 30-40 domaćih obroka

Kambodža
Kambodža ima reputaciju jedne od najjeftinijih destinacija Jugoistočne Azije i sa 400.000 kambodžanskih rijela, koliko ćete dobiti za 100 dolara, možete da uradite mnogo toga.

Najveća stavka u budžetu biće poseta kompleksu Angkor Vat, sve ostalo je u poređenju sa cenama u regionu iznimno jeftino. Čak i u turistički najeksploatisanijem Siam Reapu, krevet u hostelu će vas koštati 5 dolara, dok ćete za 20 dolara sebi obezbediti celodnevnu turu u tuk-tuku.

Za prevoz između gradova, VIP bus linije će vas koštati od 8 do 16 dolara, u zavisnosti od razdaljine između destinacija.

Cena hrane vas ipak može iznenaditi. Izbor ulične hrane nije veliki, ali restorana ima dosta. Kao turista, za obrok ćete platiri od 4 do 10 dolara.

U Kambodži, sa 100 dolara možete da dobijete:

  • 5-8 dana vožnje tuk-tukom
  • 15-18 noćenja u niskobudžetnom hotelu, ili 5-8 noćenja u hotelu sa tru zvezdice u Siem Reap-u
  • 10-18 srednje-skupih obroka u restoranu
Podelite ovaj članak...
0Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *