Hrana i piće – Šta se doručkuje u zemljama širom sveta – Travel Magazine

Šta se doručkuje u zemljama širom sveta

Šta se doručkuje u zemljama širom sveta

Kada pričamo o najvažnijem obroku u toku dana, u svetu postoji isto onoliko različitih rutina za uživanje u doručku, koliko i načina da se kaže „dobro jutro“.

Od slatkih peciva, preko zdravih čorbica, sve do neobičnih kombinacija, saznajte više o neverovatnoj raznolikosti obroka kojima u različitim krajevima sveta ljudi započinju dan. Možda će vam želja da probate neki od njih poslužiti kao inspiracija za sledeće putovanje.

Švajcarska

Radnim danima Švajcarci se najčešće drže jednostavnih, ali zasitnih obroka kakve su žitarice sa voćem i orašastim plodovima, obično uz jogurt (birchermüesli). Ali vkiend je vreme za švajcarski branč. Uz rosti (jelo od rendanog krompira i sira, izgledom podseća na palačinku), razne sireve i mesne prerađevine, služi se zopf, tradicionalni hleb u obliku pletenice, koji se često jede sa puterom, džemom ili medom.

Etiopija

Kada jedete qurs (doručak na amharskom jeziku), velike šanse su da će vam biti poslužena kaša. Postoje brojne varijacije i imena koja se koriste u različitim delovima zemlje, ali najpopularniji je genfo. On se pravi mešanjem ječmenog brašna sa kipućom vodom dok se ne dobije gusta, lepljiva masa, koja se zatim oblikuje u gomilicu sa rupom u centru. Rupa se puni prečišćenim puterom sa mešavinom začina (berbere), a oko genfoa se stavlja jogurt.

Japan

Japanski doručak je veoma zdrav i dobro osmišljen obrok, i iskreno govoreći, hrana koju Japanci jedu ujtru, može se jesti i za bilo koji drugi obrok tokom dana. Doručak se sastoji od više malih porcija različitih jela, a najčešće su to riba (losos, tuna, skuša), miso supa, ukiseljeno povrće i pirinač. Popularni dodatak je i neko jelo od jaja, na primer tamagoyaki, posebna vrsta omleta u obliku rolata.

Japanski doručak je veoma zdrav i pažljivo osmišljen obrok

Singapur

Hawker centri su epicentri svih kulinarskih dešavanja u Singapuru, a u njima ćete naći i tradicionalni singapurski doručak, kaya tost. Tost sendvič je premazan ukusnim namazom zvanim kaya, a radi se o slatkom džemu sa kokosovim mlekom, jajima i ponekad listovima pandana. Odlično ide uz kafu i čaj, a budući da svaki štand ima svoj recept za pravljenje kaya tosta, obavezno ih probajte na nekoliko mesta.

Argentina

Jedna reč najbolje opisuje argentinski doručak – facturas. Ovaj termin obuhvata slatka peciva najrazličitijih oblika, veličina i ukusa. Među popularnima su medialunas (slični kroasanima,) bombas i bolas de fraille (pržene krofne) i ćurosi, često umočeni u čokoladu. Neka peciva su punjena kremom od mleka ili poslastičarskim kremom od vanile. Umesto kafe, uz peciva poručite yerba mate, tradicionalni biljni napitak.

Nemačka

U zemlji wurst-a, nije neobično što su se kobasice našle i na jutarnjem meniju. Nemci fruštukovanje (frühstück) shvataju veoma ozbiljno, a pored kobasica i raznih drugih mesnih prerađevina, na trpezi se mogu naći sirevi, hlebovi, peciva (uključujući i perece), sveže voće, meko kuvana jaja i džem. Sve kombinacije su dozvoljene.

Nemački doručak uključuje kobasice i mesne prerađevine

Brazil

Ako ne možete da prestanete da jedete pao de queijo, poznato brazilsko pecivo sa sirom, biće vam drago da čujete da ga možete jesti i za doručak. Ali radi raznovrsnosti, iskoristite priliku da probate tradicionalni jutarnji bolo de fuba, kolač od kukuruza kremaste teksture sa parmezanom ili/i kokosom.

Tunis

Ako više volite zdrave, kuvane obroke, oduševiće vas lablabi, začinjena čorba od leblebija, koja je omiljeni doručak u Tunisu. Varijacije na temu su brojne, ali dve konstante u svakom receptu su leblebije i harisa. U čorbu se nekada dodaju komadići starog hleba, nekada limunov sok, jogurt ili masline, a ako se u njega doda poširano jaje, dobije se zaista zasitan obrok.

Turska

Kahvalti, tradicionalni turski doručak, raskošan je obrok u kome će se naći ponešto za svačiji ukus. Đevrek i pide (pljosnati hleb, posebno ukusan sa začinom zaatarom), mladi slani sirevi, masline, alva, med i džem, jaja sa sudžukom (kobasica začinjena belim lukom, paprikom, kuminom i sumakom), najčešće su na meniju.

Kahvalti je tradicionalni turski doručak

Portugal

Nema ozbiljnog doručka bez kafe u Portugalu. Najčešći jutarnji izbor su uma mei de leite (pola kafa – pola mleko) i um galao (mleko sa kafom). Uz napitke sa kafom često se samo gricka tost ili hleb, ali izvrsno se slažu i pasteis de nata, pitice sa slatkim nadevom od jaja (podjednako su popularan izbor i uz pauzu za kafu oko 11.00h)

Ukrajina

Hrskave i zlatnožute spolja, a meke i vazdušaste iznutra, palačinke sirnjiki prave se sa svežim mladim sirom tvorogom, sličnim našem sremskom, odnosno švapskom siru. U testo se može dodati suvo grožđe, a jedu se samostalno ili uz dodatak voća, orašastih plodova, šećera u prahu, džema, ređe i u slanoj varijanti sa mladim lukom, mirođijom i pavlakom.

Italija

Italijanii su toliko zauzeti ujutru, da čak i svoj obavezni espreso ispijaju u dva gutljaja, s nogu. Ipak, uvek nađu i minut za omiljeno pecivo. Espreso ili kapućino se odlično slažu sa kornetom, odnosno kroasanom, punjenim slatkim nadevom, a popularne su i sfoljatele, lisnato testo sa punjenjem od rikote.

Kafa i pecivo su standardni doručak u Italiji

SAD

U američkim filmovima često se viđa američki standard – male, debele palačinke koje su omiljeni doručak kako deci, tako i odraslima. Ono što možda niste znali je da je najpopularnija kombinacija dodataka uz palačinke slatko-slana. Tanki i hrskavi komadići slanine stave se uz palačinke, a zatim se sve zalije većom količinom sirupa do javora. Među standardne dodatke spadaju i puter, voće i šlag.

Pročitajte još u kojim zemljama će se vegetarijanci osećati kao kod kuće, koje destinacije su idealne za časove kuvanja, a koje vode međusobne gastronomske ratove. Saznajte više i o najpoznatijim svetskim pijacama.

Ostale zanimljive vesti pročitajte ovde.

Podelite ovaj članak...
12Shares
Podelite ovaj članak...

Pošaljite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *