ETIAS sistem – nova pravila za ulazak u EU
Od 10. novembra ove godine bi trebalo da stupe na snagu nova pravila tj. novi sistem ulaska i izlaska iz EU. Sistem je ustanovljen još pre sedam godina ali je primena u međuvremenu odlagana nekoliko puta. Novi sistem će važiti za državljane oko 60 zemalja, a odnosiće se i na državljane Republike Srbije koji budu želeli da uđu na teritoriju Evropske Unije kao i u Švajcarsku, Norvešku, Island i Lihtenštajn (članice Šengenskog sistema).
Takođe, za leto 2025. godine najavljeno je i uvođenje Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS). To znači da će putnici iz zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u EU (poput Srbije) morati putem interneta prvo da apliciraju za dozvolu za ulazak, uz plaćanje takse od 7 eur.
Novi sistem u dve etape
Prvi deo sistema (EES), koji počinje sa radom 10. novembra 2024. godine, služiće da se putnik besplatno prijavi za putovanje. U pitanju će biti jednostavna registracija koja će biti neophodna za putovanje. Prijava će se obavljati preko interneta ili putem mobilne aplikacije.
Drugi deo sistema (ETIAS), koji počinje sa radom od leta 2025. godine, služiće za izdavanje dozvole za putovanje i neće predstavljati samo običnu registraciju, već će se sprovoditi provera svakog putnika.
Šta će u praksi značiti ETIAS i kako će funkcionisati?
Od narednog leta, bez ove dozvole neće biti moguć ulazak na teritoriju bilo koje članice Šengenskog sistema.
ETIAS će zahtevati da pre putovanja državljani pomenutih zemalja preko interneta ili mobilne aplikacije popune određeni formular. Tom prilikom će uneti lične podatke, e-mail i broj telefona, kao i detalje iz svoje putne isprave. Putnici će, takođe, biti u obavezi da unesu i detalje o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, kao i pojedinosti o planiranom putovanju i boravku u zemlji EU.
Na kraju će biti potrebno platiti karticom taksu u iznosu od 7 eur. Taksu neće plaćati mlađi od 18 i stariji od 70 godina. Biće izuzeti i supružnici i deca državljana EU i zemalja Šengenskog sistema, kao i deca supružnika koji dolaze izvan EU-a.
Za ovaj sistem biće obavezna individualna aplikacija tj. i u slučaju porodičnog putovanja biće neophodno da svaki član aplicira posebno.
Obrada zahteva bi trebalo da traje kratko (ukoliko nema nikakvih problema) i putnik bi trebalo da dobije email sa obaveštenjem da mu je odobren ulazak u EU istog dana. Međutim, zbog mogućnosti da se od putnika zatraže i dodatne informacije ili dokumentacija, preporuka je da se formular popuni najmanje mesec dana pre kupovine karte ili rezervisanja smeštaja.
Važenje dozvole
Dozvola za ulazak će važiti tri godine ili do zamene pasoša sa kojim je neko aplicirao. Ako je taksa plaćena i odobreno je putovanje u jednu zemlju, dozvola će važiti i za druge države EU. To znači da će putnik moći da uđe i izađe iz EU koliko god puta želi kao i da putuje u bilo koju državu unutar Šengenskog prostora u periodu važenja dozvole (ali, kao i do sada, sa mogućnošću boravka ne duže od 90 dana u periodu od šest meseci).
Provera putnika
Svaki putnik koji aplicira za dobijanje ETIAS dozvole će se detaljno proveravati. Problemi koji eventualno mogu da otežaju dobijanje dozvole se tiču, između ostalog, neplaćenih kazni, imigracionih prekršaja u šengenskoj zoni i sl. Nakon što svi podaci koje ste uneli prođu sistem provere, dozvola će biti odobrena.
ETIAS sistem će koristiti bezbednosnu bazu podataka. To znači da će biti moguće proveravanje svih prekršaja, i ukoliko neki postoji, poput neplaćene kazne, moguće je da se vreme za dobijanje dozvole produži (kako bi se pružila mogućnost da npr. kazna bude plaćena). U slučaju ozbiljnijih prekršaja ili krivičnih dela postoji mogućnost da dozvola bude i odbijena tj. da bude odbijen ulazak u EU.
Skorašnji komentari